Genç Matematikçiler Toplantısı

28-30 Haziran 2023

Türk Matematik Derneği’nin 75. yılı kutlamaları çerçevesinde 28-30 Haziran 2023 tarihleri arasında Şirince’deki Nesin Matematik Köyü‘nde genç matematikçilere yönelik bir toplantı düzenlenecektir. Toplantının amacı matematikte doktora yapan öğrencilerle doktorasını yeni bitirmiş matematikçileri buluşturmaktır. Bu sayede farklı üniversitelerden gelen genç matematikçilerin tanışması, araştırma konuları hakkında konuşma verme deneyimi kazanması ve birbirlerinin araştırma konuları hakkında fikir sahibi olması amaçlanmaktadır. Toplantıda başlayan tanışıklıkların ileride ortak projelere dönüşmesi, çeşitli alanlarda iş birliklerine yol açması toplantının en önemli kazanımı olacaktır.

Toplantıya davet edilen daha deneyimli matematikçiler de hem bilimsel sunumlar yapacak hem de gençlerle kariyer yolculuklarını paylaşacaklardır. Toplantıda bilimsel sunumların yanı sıra; tanışma, panel, çay saati sohbeti, akademi dışında matematik gibi oturumlar planlanmaktadır.

DAVETLİ KONUŞMACILAR

BAŞVURU

Toplantıya matematik programlarında doktora yapan öğrenciler ve doktorasını 2020 veya sonrasında tamamlamış matematikçiler başvurabilir. Tüm katılımcıların toplantının tamamına katılmaları ve araştırmalarını anlatan 25 dakikalık bir seminer vermeleri beklenmektedir. İsteyen katılımcılar ayrıca ilk gün düzenlenecek olan “uzun lafın kısası” oturumunda beş dakikalık bir konuşma da verebilirler. Katılımcı sayısı 35 ile sınırlıdır, kapasite üzerinde talep olması halinde, araştırma yapmaya başlamış doktora öğrencileri ile doktorasını son üç yılda bitirmiş matematikçilere öncelik verilecektir. Toplantı için herhangi bir kayıt ücreti alınmayacaktır, tüm katılımcıların konaklama masraflarını karşılamayı umuyoruz ancak bu mümkün olmazsa ihtiyacı olan katılımcılara öncelik verilecektir. Kısmi de olsa ihtiyacı olan katılımcılara yol desteği de vermeye çalışacağız.

Başvuru süresi 31 Ocak 2023 tarihinde sona ermiştir. Sonuçlar email ile duyurulacaktır.

DANIŞMA KURULU

Bu etkinlik, Türk Matematik Derneği Matematik Araştırma Dostu projesi kapsamındaki Gençlik Fonu ve Nesin Matematik Köyü tarafından desteklenmektedir.