Türk Matematik Derneği

1948'den beri kamu yararına çalışmaktadır

Kavram Yarışmaları


14 Mart 2020’de ilk Dünya Matematik Günü ülkemizde çok büyük katılımla kutlanmıştı, önümüzdeki yıl ise bizi yeni bir matematik günü bekliyor. Biz şimdiden 2021’deki kutlamaların hayalini kuruyoruz. Sizi de birlikte zengin bir kutlama için üretmeye ve paylaşmaya davet ediyoruz. TMDKanguru Matematik ve Matematiğin Peşinde olarak ortak bir projeye başlıyoruz: Kavram Yarışmaları.

Konu: Dünya Matematik Günü’nün 2021 teması “Daha İyi Bir Dünya İçin Matematik“. Düzenlediğimiz ilk yarışmanın konusuysa Değişim Hızı (Rate of Change). 
Format: Her yaştan insanın ister bireysel, istek ekip olarak katılabildiği yarışmaya 3-5 dakikalık etkileşim süresine sahip dijital eserler ile katılabilirsiniz. 
Kategoriler: Farklı yaş gruplarına yönelik farklı derinlikte anlatımlar olmasını tercih ettiğimiz için eserlerin hitap edeceği beş kategori belirledik: Okul öncesi, ilk okul, orta okul, lise ve yetişkin. Dil:Eserleriniz Türkçe, İngilizce ya da her iki dilde de olabilir. Başarılı İngilizce eserleri www.idm314.org sitesinde yayınlanması için IDM ile paylaşacağız. Bu eserler dünyanın dört bir yanına erişme şansı yakalayacaklar.
Değerlendirme: Gönderilen çalışmaları sitemizde sergileyip hitap ettikleri yaş gruplarının değerlendirmesine sunacağız.    

20 Eylül 2020’ye kadar katılabileceğiniz yarışmayla ilgili ayrıntılı bilgi için www.dunyamatematikgunu314.org sitesini ziyaret edebilirsiniz.